Pojęcie mapy do celów projektowych
Pojęcie ”mapy do celów projektowych” wprowadza Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych, obowiązujących w budownictwie.
Zgodnie z w/w rozporządzeniem, mapa dla celów projektowych to mapa geodezyjna sporządzona na kopii aktualnej mapy zasadniczej (mapa zasadnicza jest standardowym opracowaniem kartograficznym, tworzonym na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w bazach danych).
W razie braku mapy zasadniczej mapę do celów projektowych sporządza się na mapie jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Zobacz naszą nowoczesną Mapę Geoportal360
Do czego służy mapa do celów projektowych?
Mapa do celów projektowych jest jednym z załączników dokumentacji sporządzanych podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.
Jakie informacje zawiera mapa do celów projektowych?
Mapa do celów projektowych obejmuje swym zasięgiem obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m, a w razie konieczności ustalenia strefy ochronnej (gazociągi) także teren tej strefy.
Treść mapy do celów projektowych, oprócz treści mapy zasadniczej, łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek) powinna zawierać:
- opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu (przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego), linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp. Jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
- usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,
- usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta zgodnie z celem wykonywanej pracy.
Mapa dla celów projektowych powinna w swej treści zawierać również infrastrukturę podziemną, zarówno liniową jak i punktową.
Przeczytaj: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Skala mapy do celów projektowych
Skala mapy do celów projektowych powinna być dostosowana do rodzaju i wielkości obiektów planowanych do budowy, przy czym:
- sala mapy dla działki budowlanej nie powinna być mniejsza niż 1:500,
- skala mapy zespołów obiektów budowlanych oraz terenów budownictwa przemysłowego nie może być mniejsza niż 1:1000,
- skala mapy dla terenów rozległych z obiektami o dużym rozproszeniu oraz obiektami liniowymi (drogi, gazociągi, światłowody, itd.) może wynosić 1:2000.
Wielkość obszaru otaczającego teren inwestycji oraz skalę mapy określa w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.
Przeczytaj: Mapa sytuacyjno-wysokościowa do celów projektowych
Kto wykonuje mapę do celów projektowych?
Wykonawcą mapy do celów projektowych jest najczęściej geodeta posiadający niezbędne uprawnienia zawodowe w tym zakresie.
Zakres uprawnień, jakie powinien posiadać wykonawca prac geodezyjnych w zakresie sporządzenia mapy do celów projektowych zostały określone w art. 43 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Gdzie można uzyskać mapę do celów projektowych?
Mapę do celów projektowych, za odpowiednią odpłatnością, możemy pozyskać w Starostwie, w granicach, którego znajduje się nieruchomość przeznaczona pod zabudowę (art. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne).
We wniosku składanym do Starostwa Powiatowego informujemy, że mapa zasadnicza jest nam niezbędna dla celów projektowych. W zależności od obłożenia urzędu pracą, mapę dla celów projektowych możemy otrzymać w czasie od 2 do 4 tygodni.
Przeczytaj: Mapy geodezyjne – podstawowe rodzaje
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno – kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Foto: Fotolia