Definicję jednostki ewidencyjnej określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, Rozdział. 1.
Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem § 6. 1.:
„Jednostkę ewidencyjną stanowi obszar gruntów położony w granicach administracyjnych gminy, a w przypadku gdy w skład gminy wchodzi miejscowość o statusie miasta – również w granicach administracyjnych miasta. W miastach, w których utworzono dzielnice, mogą stanowić one odrębne jednostki ewidencyjne”.
Jednostki ewidencyjne (gminy) podzielone są na obręby ewidencyjne.
Innymi słowy w skład jednostki ewidencyjnej – gminy wchodzą wsie bądź osiedla.
Zobacz naszą nowoczesną Mapę Geoportal360
Identyfikator jednostki ewidencyjnej
Jednostkę ewidencyjną określa nazwa własna oraz identyfikator krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju, prowadzonego na podstawie przepisów o statystyce publicznej zwanego obecnie TERYT’em.
Identyfikator jednostki ewidencyjnej przyjmuje postać: WWPPGG_R, gdzie poszczególne sekwencje literowe we wzorze identyfikatora określają:
- WW – kod województwa, według krajowego rejestru podziału terytorialnego kraju,
- PP – kod powiatu w województwie według rejestru terytorialnego,
- GG – kod gminy w powiecie według rejestru terytorialnego.
Litera „R” w identyfikatorze jest jedną z cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, określającą typ gminy, przy czym:
- gminę miejską oznacza się cyfrą 1,
- gminę wiejską oznacza się cyfrą 2,
- gminę miejsko-wiejską oznacza się cyfrą 3,
- miasto w gminie miejsko-wiejskiej oznacza się cyfrą 4,
- obszar wiejski w gminie miejsko-wiejskiej oznacza się cyfrą 5,
- dzielnice m.st. Warszawy oznacza się cyfrą 8,
- delegatury i dzielnice innych gmin miejskich oznacza się cyfrą 9.
Przykładowy adres administracyjny w trójstopniowym podziale kraju dla gminy Gromadka, położonej w powiecie bolesławieckim, województwie dolnośląskim będzie wyglądał następująco: 020103 _2, gdzie:
- 02 – to kod województwa dolnośląskiego,
- 0201 – to kod powiatu bolesławieckiego,
- 020103_2 – to kod gminy wiejskiej Gromadka.
Przeczytaj: Co to jest działka ewidencyjna?
Identyfikatory jednostki ewidencyjnej w bazie TERYT
Szczegółowe określenie nazw gmin i ich identyfikatorów wg trójstopniowego podziału terytorialnego kraju zawarto w systemie informatycznym o nazwie TERYT.
TERYT został „zbudowany” w oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.
System TERYT został upubliczniony poprzez umieszczenie go na stronie internetowej pod adresem: http://eteryt.stat.gov.pl/.
System pozwala na wyszukiwanie nazw i identyfikatorów jednostek ewidencyjnych (gmin). Niestety w systemie nie możemy dotrzeć do nazwy i identyfikatorów obrębów ewidencyjnych.
Przeczytaj również: Co to jest TERYT?
Granice obrębów ewidencyjnych
Podziału na obręby ewidencyjne dokonuje starosta po zasięgnięciu opinii organu zajmującego się planowaniem przestrzennym gminy.
Granice obrębów ewidencyjnych są zbiorem punktów geodezyjnych.
W terenie, bardzo często, granice obrębów wyznacza się wykorzystując granice naturalne jakimi są drogi, rzeki, inne cieki wodne.
W zakresie wyznaczenia granicy obrębu ewidencyjnego opinie wydają także organa zajmujące się statystyką publiczną gminy.
Przy ustalaniu granic obrębów ewidencyjnych uwzględnia się przebieg „historyczny” tych granic, tzn. obowiązujący przed wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
W ustaleniu przebiegu granicy obrębu ewidencyjnego są brane pod uwagę granice dawnych obwodów spisowych, rejonów statystycznych, sołectw, dzielnic i osiedli.
Na obszarach wiejskich obręb ewidencyjny powinien stanowić obszar wsi i przyległe do niego sołectwa.
Na obszarze miast granice obrębów powinny być zgodne z granicami dzielnic, osiedli i powinny pokrywać się z granicami wyznaczonymi przez cieki wodne, ulice i szlaki kolejowe.
Odrębne obręby mogą stanowić tzw. obiekty o szczególnych walorach krajobrazowych, np. szczyty górskie, użytki ekologiczne.
Na odcinkach wybrzeża morskiego granice obrębów powinny być zgodne z linią podstawową morza terytorialnego.
Odrębne obręby stanowią tereny zamknięte, takie jak: tereny mające szczególne znaczenie dla obronności Państwa, tereny PKP, lotniska (pojęcie terenów zamkniętych definiuje ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne).
Identyfikator obrębu ewidencyjnego
Obręb ewidencyjny w jednostce ewidencyjnej jest określony przez jego nazwę i numer lub wyłącznie przez numer.
Przykładowy identyfikator obrębu ewidencyjnego w postaci sekwencji liczb: 020304_2.0008 oznacza:
- 020304_2.000 – obręb ewidencyjny Kulów,
- 020304_2 – gmina wiejska Kotla,
- 0203 – powiat Głogów,
- 02 – województwo dolnośląskie.
Numer obrębu ewidencyjnego określa się za pomocą liczb całkowitych w przedziale od 0001 do 9999.
Jak odczytać numer identyfikacyjny i nazwę obrębu ewidencyjnego?
Niestety, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, nie zawiera numerów identyfikacyjnych i nazw obrębów ewidencyjnych.
W praktyce do rozszyfrowania nazwy obrębu ewidencyjnego najszybciej możemy dotrzeć wykorzystując program internetowy jakim jest GEOPORTAL.
Po uruchomieniu programu GEOPORTAL KRAJOWY wystarczy w okienku umieszczonym po prawej stronie ekranu wprowadzić wyszukiwaną miejscowość. Następnie z chwilą ukazania się mapy wyszukiwanego obszaru, kliknąć w oznaczona kolorem zielonym literkę „i” i przesuwając myszkę w losowo wybraną działkę, prawym przyciskiem myszki kliknąć w jej powierzchnię. Po tej czynności na ekranie ukaże się nam w ramce adres administracyjny TERYT – działki oraz strzałka.
Klikając w strzałkę otwieramy pełny adres administracyjny działki w postaci numerycznej z określeniem nazwy każdej cyfry.
Przeczytaj: Jak znaleźć numer działki na Geoportalu?
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
- Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2016 poz. 1068 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031 z późn. zm.).
Foto: Fotolia