Budowa domu wiążę się z koniecznością przyłącza wielu urządzeń, bez których codzienne funkcjonowanie byłoby utrudnione, a w przypadku braku bieżącej wody byłoby wręcz niemożliwe.

Zobacz naszą nowoczesną Mapę Geoportal360

Trudno wyobrazić sobie zamieszkanie w domu, w którym nie ma bieżącej wody, dlatego też jednym z podstawowych działań osoby budującej dom jest jak najszybsze wybudowanie przyłącza wodociągowego.
Budowa przyłącza wodociągowego wiąże się z załatwieniem wielu formalności.

Jak wygląda proces przygotowania do budowy przyłącza wodociągowego oraz jakie koszty są z tym związane, można się dowiedzieć czytając poniższy artykuł.

Przyłącze wodociągowe a przepisy prawa

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane budowa przyłącza wodociągowego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, wymaga natomiast zgłoszenia budowy do organu administracji architektoniczno-budowlanej w urzędzie gminy, w obszarze której położona jest nieruchomość.

Zgłoszenia budowy przyłącza wodociągowego można dokonać na druku PB-2 „Zgłoszenie budowy lub wykonania innych robót budowlanych”. Jeżeli w przeciągu 30 dni osoba składająca wniosek nie otrzyma sprzeciwu na wykonanie przyłącza wodnego, to może przystąpić do załatwiania dalszych formalności.

Natomiast, jeżeli dom już istnieje i nie jest podłączony do sieci wodociągowej, to aby móc wybudować przyłącze wodne należy w przedsiębiorstwie gospodarki komunalnej lub w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym, właściwym dla miejsca położenia obiektu budowanego, złożyć wniosek o uzyskanie warunków technicznych przyłącza wodociągowego.

Definicję przyłącza wodociągowego określa Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W myśl Art. 2, ust. 6 cytowanej ustawy przez przyłącze wodociągowe należy rozumieć „odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym”.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków, zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków należy do zadań własnych gminy.

Jednostką odpowiedzialną za budowę infrastruktury technicznej, w tym budowę przyłączy wodociągowych oraz kanalizacyjnych, jest przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które na terenie gminy bądź miasta zajmuje się gospodarką wodną (woda i kanalizacja).

Przeczytaj: Przyłącze kanalizacyjne – jak podłączyć działkę do sieci kanalizacyjnej?

Warunki przyłącza do sieci wodociągowej

Inwestor (właściciel nieruchomości), po uzyskaniu zgody na budowę przyłącza wodnego, powinien w przedsiębiorstwie gospodarki komunalnej złożyć wniosek o uzyskanie warunków technicznych przyłącza wodnego. We wniosku o uzyskanie warunków technicznych przyłącza wodnego należy podać szczegółową lokalizację nieruchomości, dla której wnosi się o określenie warunków przyłączenia do sieci, z podaniem zapotrzebowania na wodę w ilościach w m3 na dobę oraz wskazaniem, do jakich celów będzie pobierana woda.

Do wniosku należy dołączyć kopię mapy zasadniczej w postaci drukowanej, a w niektórych przypadkach także wypis i wyrys z rejestru gruntów.

Jeżeli budowa przyłącza wymaga przejścia przez działki będące własnością innych osób bądź instytucji, to na posadowienie przyłączą wodociągowego biegnącego w tych działkach należy uzyskać zgodę właścicieli tych nieruchomości wyrażoną na piśmie bądź w formie aktu notarialnego (służebność przesyłu).

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne po otrzymaniu złożonego wniosku, w terminie do 2 tygodni powinno określić warunki przyłączenia do sieci wodociągowej z podaniem:

  1. warunków ogólnych przyłączenia do sieci wodociągowej;
  2. warunków wykonania przyłącza wodociągowego ze wskazaniem lokalizacji, średnicy rur PCV, minimalnej głębokości położenia rur w gruncie i przygotowania podejścia pod wodomierz z podaniem nazwy wodomierza;
  3. obowiązków inwestora w zakresie montażu wodomierza, instalacji zabezpieczenia uniemożliwiającego wtórne zanieczyszczenie wody, oraz inne;
  4. warunków formalnych, terminów zgłoszenia i odbioru przyłączy.

Projekt przyłączą wodociągowego

Określone przez przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej (wodno-kanalizacyjne) warunki przyłączenia do sieci wodociągowej stanowią podstawę do wykonania projektu przyłącza wodociągowego oraz jego budowy. Dokument „Warunki przyłączenia do sieci wodociągowej” dla wskazanej nieruchomości jest ważny przez okres 2 lat.

Projekt przyłącza wodociągowego, na zlecenie inwestora, wykonuje osoba posiadająca uprawnienia z branży sanitarnej. Najbezpieczniej jest zlecić wykonanie projektu projektantowi, który współpracuje z danym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym.

Projektant sporządza projekt budowy przyłącza wodnego po przeprowadzeniu wizji terenowej i w oparciu o zgromadzone dokumenty, takie jak:

  • mapa do celów projektowych,
  • techniczne warunki przyłączenia do sieci wodociągowej danej nieruchomości, określone przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne,
  • uzgodnienia z inwestorami.

Wyszczególnione wyżej dokumenty powinny być ujęte w formie operatu, a jego strony powinny być ponumerowane, całość dokumentu – operatu powinna być zszyta, bądź spięta. Projekt budowy przyłącza wodnego składa się z okładki projektu, części opisowej, części graficznej oraz załączników.

Zazwyczaj sieć wodociągowa zlokalizowana jest w drodze graniczącej z daną posesją, co oznacza, że budowa przyłączą wiąże się z przeprowadzeniem wodociągu od sieci wodociągowej do pomieszczenia bądź studzienki znajdującej się w budynku. Sytuacja jest bardzo prosta w przypadku, gdy od sieci wodociągowej do miejsca przyłącza do budynku odległość wynosi od kilku do kilkunastu metrów, a jej przebieg nie napotyka na większe utrudnienia. Gorzej, jeżeli odległość do posesji od głównej sieci wodociągowej wynosi kilkadziesiąt metrów i przechodzi przez grunty będące obcą własnością, i dodatkowo przebieg przyłącza napotyka na swej drodze biegnące w ziemi sieci energetyczne, gazowe czy światłowody. W takich przypadkach inwestor, aby móc przeprowadzić przyłącze wodociągowe przez grunty obcej własności, powinien uzyskać na to zgodę właścicieli tych gruntów, a z właścicielami sieci urządzeń biegnących w ziemi uzgodnić przebieg przyłącza wodociągowego w sposób bezkolizyjny. Wskazanym jest, aby treści wszelkich uzgodnień były ujęte w operacie projektu budowy przyłącza wodociągowego i stanowiły jego treść w postaci załączników.

Istotną częścią projektu budowy jest opis techniczny projektu ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań technicznych i materiałowych. Projekt przyłącza wodociągowego powinien w swej treści zawierać również informacje dotyczące postępowania wykonawcy po zakończeniu budowy przyłącza oraz wniosek o włączeniu do istniejącej sieci wodociągowej. Projektant po sporządzeniu „Projektu budowy przyłącza” przedkłada ten dokument w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym, celem sprawdzenia zgodności treści projektu budowlanego z wydanymi przez przedsiębiorstwo warunkami przyłącza do sieci wodociągowej. Projekt wraz z uzgodnieniami jest ważny przez okres 3 lat.

Zlecenie wykonania przyłącza wodnego do sieci wodociągowej

Inwestor po otrzymaniu informacji o zgodności projektu przyłącza wodnego z warunkami technicznymi przyłącza określonymi przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może zlecić fizyczne wykonanie przyłącza wodociągowego przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu bądź firmie zewnętrznej posiadającej uprawnienia do wykonania sieci wodociągowych. Najkorzystniej jest jednak, całość prac związanych z budową przyłącza wodnego zlecić firmie działającej przy przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym. Firma ta z racji wykonywanych czynności posiada nie tylko stosowne uprawnienia, ale przede wszystkim doświadczenie w zakresie budowy sieci wodociągowej oraz niejednokrotnie oferuje obsługę geodezyjną budowy. Zazwyczaj pracownicy przedsiębiorstwa zajmujący się budową przyłączy są sprawdzeni pod względem sumiennego i fachowego wykonania prac, dlatego też, jeżeli istnieje taka możliwość należy skorzystać z usług tej firmy.

Inwestor dokonując zlecenia przyłącza wodociągowego firmie działającej przy przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym może jednocześnie złożyć wniosek o wykonanie takich prac jak:

  • montaż opaski, zasuwy i skrzynki ulicznej na sieci wodociągowej,
  • montaż wodomierza na przyłączu wodociągowym,
  • wykonanie podejścia pod wodomierz,
  • wykonanie ewidencji geodezyjnej,
  • wykonanie włączenia na sieci do budynku mieszkalnego położonego na danej działce.

Zgłoszenie wykonania i odbioru technicznego przyłączą wodociągowego

Zakończenie budowy przyłącza wodociągowego powinno być udokumentowane protokołem odbioru przyłącza wodociągowego.

Spisanie protokołu następuje po dokonaniu przez inspektora technicznego bądź kierownika wydziału wodociągów i kanalizacji, odbioru powykonawczego przyłącza wodociągowego.

Protokół powykonawczy obejmuje w swej treści m.in.:

  • dane osób uczestniczących w odbiorze powykonawczym,
  • dane techniczne przyłącza wodociągowego,
  • uwagi do wykonanych robót,
  • numer zainstalowanego wodomierza, rok legalizacji, stan licznika, nr plomby oraz numer modułu zdalnego przekazywania danych.

Protokół zawiera również informację, że dostawa wody i odbiór ścieków nastąpi po podpisaniu umowy na świadczenie usług. Jednocześnie przedsiębiorstwo, które wykonało przyłącze do danego obiektu budowlanego informuje, że prace te są objęte gwarancją 12 miesięcy, licząc od daty odbioru.

Przyłącze wodociągowe podlega obowiązkowej inwentaryzacji geodezyjnej i wniesienia na mapy do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.

Koszt budowy przyłącza wody do budynku

W myśl ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, nie pobiera się opłat za:

  1. wydanie warunków przyłączenia do sieci, a także za ich zmianę, aktualizację lub przeniesienie na inny podmiot;
  2. odbiór przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a także za włączenie przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego do sieci wodociągowej albo kanalizacyjnej oraz za inne zezwolenia z tym związane.

Pozostałe koszty budowy przyłącza wodociągowego obciążają inwestora.

Do pozostałych kosztów budowy (obciążających inwestora) należą:

  • opłata za sporządzenie projektu budowy przyłącza w wysokości ok. 1000 zł – 1200 zł,
  • koszt budowy przyłącza, którego całkowita wysokość jest zależna od długości przyłącza oraz kosztów materiałów niezbędnych do wykonania przyłącza, jak również robocizny, szacuje się na 130 zł do 150 zł za 1 metr bieżący przyłącza wodociągowego,
  • koszt opłaty geodezyjnej związanej z inwentaryzacją powykonawczą wybudowanego przyłącza szacuje się na ok. 600 zł – 800 zł,
  • opłata za podłączenie przyłącza do sieci to koszt ok. 2000 zł.

Sumując, można stwierdzić, że koszt budowy przyłącza o długości ok. 25 mb. wynosi ok. 8000 zł.

Koszty nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego ponosi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a urządzenia pomiarowego – odbiorca usług.

Jak wynika z treści powyższego artykułu, budowa przyłącza wodnego do istniejącej sieci wodociągowej nie jest aż tak skomplikowana, ale wymaga załatwienia wielu formalności, które przy współpracy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym można przeprowadzić w sposób fachowy i profesjonalny.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, Rozdział 1. Przepisy ogólne, Art. 2.

Zdjęcie: Pixabay.com

Geoportal360.pl

Posted by Joanna