Wyszukiwanie numeru interesującej nas działki rozpoczynamy od włączenia aplikacji GEOPORTAL umieszczonej na stronie: http://www.geoportal.gov.pl.
Zobacz naszą nowoczesną Mapę Geoportal360
Krok 1 – uruchomienie aplikacji
Szukanie numeru działki rozpoczynamy od wejścia w kafelek „Geoportal krajowy”:

Źródło: Geoportal.gov.pl – strona główna.
Wybranie tego kafelka skutkuje uruchomieniem aplikacji mapowej z kompozycją kataster:

Źródło: Geoportal.gov.pl – Geoportal krajowy.
Krok 2 – wyszukiwanie lokalizacji działki na mapie
Aby uruchomić okno wyszukiwania, należy w lewym górnym rogu mapy kliknąć w przycisk „WYSZUKIWANIA” i wybrać opcję „Szukaj”:

Źródło: Geoportal.gov.pl – wyszukiwanie lokalizacji.
W wyniku tej czynności, w prawym górnym rogu mapy pojawi się dodatkowe okienko „Szukaj”:

Źródło: Geoportal.gov.pl – dodatkowe okno wyszukiwania.
Aby znaleźć numer interesującej nas działki, w oknie “Szukaj” wprowadzamy nazwę miejscowości, w której położona jest działka, np. Warszawa. W trakcie wpisywania nazwy pojawią się propozycje do wyboru:

Źródło: Geoportal.gov.pl – wyszukiwanie miejscowości.
Po wybraniu interesującej nas miejscowości (np. Warszawa) i kliknięciu “Szukaj” pojawi się kolejna, bardziej szczegółowa lista propozycji do wyboru:

Źródło: Geoportal.gov.pl – okno wyszukiwania miejscowości.
Po najechaniu kursorem myszki na każdą z nazw zobaczymy na mapie obszar, którego dana nazwa dotyczy. Wybieramy interesującą nas lokalizację, np. „m. St. Warszawa, gmina”.
Krok 3
System przeniesie nas widok wybranego obszaru. Aby poznać numer interesującej nas działki, należy najpierw zlokalizować ją w terenie.
Za pomocą plusa na suwaku, który znajduje się z lewej strony mapy, zwiększamy skalę mapy do poziomu, który pozwali nam zlokalizować położenie „naszej” działki. Mapę możemy przesuwać w dowolną stronę za pomocą myszki – w tym celu należy kliknąć na mapie lewym przyciskiem myszy, przytrzymać ją i przesunąć w stronę obszaru, na którym położona jest działka.
Gdy już zobaczymy „naszą” działkę, warto ustawić skalę mapy na poziom 2000 lub 1000 (za pomocą plusa na suwaku z lewej strony mapy).
Przykładowy obszar:

Źródło: Geoportal.gov.pl – przykładowy obszar.
Krok 4
Aby na wskazanym przez nas fragmencie mapy pojawiły się czerwone kontury poszczególnych działek wraz z ich numerami, należy włączyć dodatkową opcję. W tym celu, w menu dostępnym w prawym górnym rogu, klikamy kwadracik o nazwie „Zawartość mapy” i na liście, która się pojawi zaznaczamy opcję „Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów”:

Źródło: Geoportal.gov.pl – dodatkowa zawartość mapy.
Po wykonaniu tej czynności na wskazanym przez nas obszarze pojawią się czerwone kontury oznaczające granice działek wraz z numerami działek:

Źródło: Geoportal.gov.pl – kontury działek wraz z numerami.
Krok 5
Po odnalezieniu “naszej” działki na mapie, możliwe jest odczytanie jej numeru ewidencyjnego, np. 13/1, a także poznanie jej pełnego identyfikatora – adresu administracyjnego, który określa położenie działki w układzie terytorialnego podziału kraju.
Przeczytaj: Numer działki ewidencyjnej – jak czytać?
Aby poznać identyfikator działki, w menu po lewej stronie mapy, należy kliknąć lewym przyciskiem myszy na zieloną literkę “i” (jak identyfikacja) i następnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na numer interesującej nas działki.
W wyniku tych działań otrzymamy okienko z podanym pełnym numerem działki ewidencyjnej, np.:

Źródło: Geoportal.gov.pl – identyfikator działki.
Kliknięcie na strzałkę (>) spowoduje rozwinięcie dodatkowej listy z kolejnymi informacjami na temat działki:
- numer (identyfikator) działki,
- województwo,
- powiat,
- gmina,
- obręb ewidencyjny.

Źródło: Geoportal.gov.pl – dane dotyczące działki.
Znając pełny identyfikator (numer) działki możemy za pomocą wyszukiwarki https://ksiegiwieczyste.pl odnaleźć numer księgi wieczystej danej działki.
Przeczytaj: Jak doszło do powstania Geoportalu?
Foto: Fotolia, Geoportal.gov.pl.