Budowa domu wiąże się z koniecznością doprowadzenia do budynku wody poprzez budowę przyłącza wodnego oraz odprowadzenia ścieków poprzez budowę kanalizacji.
Zobacz naszą nowoczesną Mapę Geoportal360
W obu przypadkach postępowanie w zakresie budowy przyłączy wiąże się z dopełnieniem wielu formalności, umożliwiających budowę przyłącza kanalizacyjnego i wodnego zgodnie z obowiązującym prawem.
Przyłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej (lub wodociągowej) następuje na podstawie umowy o przyłączenie, po spełnieniu technicznych warunków przyłączenia określonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne odpowiedzialne na terenie danej gminy za gospodarkę wodno-ściekową.
W niniejszym artykule chcemy przybliżyć procedurę załatwiania sprawy związanej z budową przyłącza kanalizacyjnego.
Procedura przyłączania do sieci kanalizacyjnej – krok po kroku
Na wstępie należy podkreślić, że zgodnie z obowiązująca ustawą Prawo budowlane, budowa przyłącza kanalizacyjnego nie wymaga pozwolenia na budowę, wymaga natomiast załatwienia pewnych formalności w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym bądź innej instytucji zajmującej się budową i nadzorem sieci wodno-kanalizacyjnej na danym terenie.
Zasady przyłączania do sieci kanalizacyjnej reguluje ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 2028 ze zm.; dalej: uzzw). W myśl ustawy uzzw, zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzenie ścieków należy do zadań własnych gminy.
Zgodnie z cytowaną ustawą, Art. 2.5, przyłącze kanalizacyjne to „odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej”.
Aby wykonać przyłącze kanalizacyjne do obiektu budowlanego należy postępować zgodnie z poniższymi zasadami:
- Złożenie wniosku do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego o wykonanie przyłącza kanalizacyjnego oraz o wydanie technicznych warunków przyłącza kanalizacyjnego.
- Zlecenie projektantowi wykonania projektu budowlanego obejmującego budowę przyłącza kanalizacyjnego.
- Przedłożenie w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym projektu budowlanego przyłącza kanalizacyjnego w celu uzgodnienia tego projektu z technicznymi warunkami przyłącza.
- Pozytywne uzgodnienie projektu budowlanego pozwala na zawiadomienie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego o zamiarze wykonania podłączenia kanalizacyjnego.
- Budowa przyłącza kanalizacyjnego.
- Złożenie wniosku do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego o dokonanie odbioru końcowego przyłącza kanalizacyjnego.
- Przeprowadzenie odbioru końcowego budowy przyłącza kanalizacyjnego przez przedstawiciela przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
- Zawarcie umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym na odprowadzanie ścieków.
Przeczytaj: Przyłącze wodociągowe – jak doprowadzić wodę do działki?
Wniosek o przyłączenie do sieci kanalizacyjnej
W myśl obowiązujących przepisów przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej (lub sieci wodociągowej) odbywa się na wniosek osoby ubiegającej się o przyłączenie.
Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej może wystąpić osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości (np. właściciel nieruchomości).
Właściciel nieruchomości, który zamierza przyłączyć budynek do sieci kanalizacyjnej, powinien złożyć do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, wniosek o przyłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej i wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
Do wniosku o przyłączenie do sieci kanalizacyjnej, odbiorca usługi – wnioskodawca powinien dołączyć:
- kopię aktualnej mapy zasadniczej w skali 1: 500 z zaznaczeniem obrysu nieruchomości, której dotyczy zlecenie,
- projekt zagospodarowania terenu – dla projektowanych inwestycji oraz rozbudowy istniejących obiektów (z zaznaczoną zabudową i układem drogowym dla nieruchomości),
- dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością lub oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, ewentualnie upoważnienie do reprezentowania inwestora.
Wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci powinien zawierać, co najmniej:
- imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby podmiotu ubiegającego się o przyłączenie do sieci;
- wskazanie lokalizacji nieruchomości lub obiektu, który ma zostać przyłączony do sieci, w tym jego adres i numer działki ewidencyjnej, na której się znajduje;
- informację o przeznaczeniu i sposobie wykorzystywania nieruchomości lub obiektu, który ma zostać przyłączony do sieci;
- określenie ilości i jakości odprowadzanych ścieków z podziałem na ścieki bytowe i przemysłowe;
- plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, określający usytuowanie przyłącza w stosunku do istniejącej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej oraz innych obiektów i sieci uzbrojenia terenu.
W przypadku, gdy teren objęty wnioskiem, nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, we wniosku należy wyjaśnić (udokumentować) charakter i stan prawno-własnościowy istniejącego bądź planowanego dojazdu. W sytuacjach szczególnych wymagane mogą być: mapa ewidencyjna, wypis z rejestru gruntów lub inne dokumenty prawno-własnościowe.
Formularz wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci jest zamieszczony i możliwy do pobrania na stronach Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, po otrzymaniu wniosku wydaje warunki techniczne na przyłączenie nieruchomości.
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane wydać warunki przyłączenia do sieci w terminie:
- 21 dni – od dnia złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci, w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w tym znajdujących się w zabudowie zagrodowej;
- 45 dni – od dnia złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci, w pozostałych przypadkach.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może przedłużyć terminy określone wyżej, odpowiednio o kolejne 21 albo 45 dni, po uprzednim zawiadomieniu podmiotu ubiegającego się o przyłączenie do sieci z podaniem uzasadnienia przyczyn tego przedłużenia.
Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne może odmówić wydania warunków przyłączenia do sieci podając przy tym uzasadnienie formalne i prawne. Na odmowę wydania warunków przyłączenia do sieci przysługuje stronie odwołanie do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, który w drodze decyzji rozstrzyga spory w sprawach odmowy przyłączenia do sieci (Art. 27e ust. 1 pkt. 2 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków).
Projekt budowlany przyłącza kanalizacyjnego
Określone przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne warunki przyłączenia do sieci kanalizacyjnej są podstawą do zlecenia projektantowi z odpowiednimi uprawnieniami wykonania projektu budowlanego przyłącza kanalizacyjnego.
Projekt budowlany przyłącza kanalizacyjnego powinien zawierać:
a) część opisową obejmującą:
- opis techniczny,
- aktualne warunki techniczne wydane przez właściciela sieci oraz właściciela lub zarządzającego terenem, na którym zlokalizowana jest sieć wodno-kanalizacyjna,
- aktualną opinię Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej,
- określony stan prawny na trasie projektowanego uzbrojenia oraz uzgodnienia ze wszystkimi właścicielami nieruchomości (działek), po których będzie przebiegało przyłącze wodno-kanalizacyjne,
- zgodę wszystkich współwłaścicieli nieruchomości (jeśli jest więcej niż jeden), do której są projektowane przyłącza.
b) część graficzną dla przyłącza kanalizacji sanitarnej i deszczowej obejmującą:
- mapę zasadniczą z zaznaczoną kolorem trasą przyłącza,
- profil kanalizacji,
- rysunek studni rewizyjnej lub inspekcyjnej,
- inne rysunki wynikające z potrzeb wykonania przyłącza.
Inwestor po otrzymaniu od projektanta „Projektu budowy przyłącza kanalizacji” (w dwóch egzemplarzach) składa do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego wniosek o uzgodnienie tego projektu z warunkami przyłączenia do sieci kanalizacyjnej określonymi przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. W niektórych sytuacjach warunki przyłączenia przybierają nazwę „Zasad technicznego wykonania przyłącza kanalizacji sanitarnej dla określonej nieruchomości”.
Formularz wniosku o uzgodnienie projektu budowlanego można pobrać ze strony internetowej przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, bądź będąc w biurze obsługi klienta danego przedsiębiorstwa, poprosić o wydanie formularza do złożenia stosownego wniosku.
Uzgodnienie dokumentacji technicznej powinno nastąpić w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku wraz z projektem budowy przyłącza kanalizacyjnego.
Projekt budowy przyłącza kanalizacyjnego jest ważny przez okres 2 lat.
Pozytywne uzgodnienie projektu budowy przyłącza kanalizacyjnego z warunkami technicznymi określonymi przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne pozwala na zlecenie wykonania przyłącza kanalizacyjnego na gruncie.
Zawiadomienie o zamiarze wykonania przyłącza kanalizacyjnego
Przed rozpoczęciem prac ziemnych i montażowych należy zawiadomić przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne o zamiarze wykonania podłączenia kanalizacyjnego.
Budowę przyłącza należy zlecić wykonawcy, który posiada ku temu stosowne uprawnienia. Zazwyczaj przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne dysponuje osobami, które zajmują się budową przyłączy wodno-kanalizacyjnych i same proponują inwestorowi skorzystanie z ich usług. Jeżeli istnieje możliwość zatrudnienia osób – pracowników przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego do wykonania przyłącza, to z uwagi na doświadczenie i fachowość tych osób, należy skorzystać z oferowanej usługi.
Wniosek o dokonanie odbioru końcowego przyłącza kanalizacyjnego
Po zakończeniu budowy przyłącza kanalizacyjnego należy w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym złożyć wniosek o dokonanie odbioru końcowego przyłącza kanalizacyjnego. Przed tym jednak należy powiadomić przedsiębiorstwo o przeprowadzeniu oględzin podłączenia kanalizacji do obiektu budowlanego i wykonanie ewentualnych pomiarów w otwartym wykopie.
Wniosek o dokonanie odbioru końcowego przyłącza kanalizacyjnego należy złożyć korzystając z formularza umieszczonego na stronie internetowej przedsiębiorstwa bądź będąc w biurze obsługi klienta poprosić o wydanie takiego formularza.
Do wniosku o dokonanie odbioru końcowego należy dołączyć:
- inwentaryzację geodezyjną powykonawczą,
- dokumentację powykonawczą.
Odbiór końcowy budowy przyłącza kanalizacyjnego
Odbiór końcowy budowy przyłącza kanalizacyjnego następuje z chwilą podpisania protokołu przez inwestora oraz upoważnionego przedstawiciela przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
Podpisany przez strony protokół potwierdzający przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej staje się podstawą do zawarcia umowy pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a inwestorem na odprowadzanie ścieków.
Koszty budowy przyłącza kanalizacyjnego
Zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może pobierać opłat za:
- wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci kanalizacyjnej (również sieci wodociągowej),
- aktualizację warunków technicznych przyłączenia do sieci kanalizacyjnej,
- zmianę warunków technicznych przyłączenia do sieci,
- przeniesienie na inny podmiot dokonania odbioru przyłącza,
- wpięcie przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz uzyskanie wszelkich zezwoleń związanych z tą czynnością.
Pełne koszty budowy przyłącza do sieci kanalizacyjnej obciążają osobę ubiegającą się o przyłączenie nieruchomości do tej sieci.
Koszty nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego ponosi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a urządzenia pomiarowego – odbiorca usług (Art. 15 ust. 3 uzzw).
Szacuje się, że pełny koszt budowy przyłącza kanalizacyjnego to kwota ok. 4 tys. zł. Istotną część kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego stanowią:
- koszt mapy do celów projektowych – ok. 100 zł,
- koszt opracowania projektu budowanego – ok. 800 – 1000 zł,
- budowa przyłącza kanalizacyjnego – ok. 2000 zł,
- odbiór przyłącza przez inspektora przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego – ok. 100 zł,
- inwentaryzacja geodezyjna 500-800 zł.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
- Ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
Zdjęcie: Pixabay.com