Inwentaryzacja budowlana, zwana często inwentaryzacją odtworzeniową, to przedstawienie w postaci projektu technicznego rzeczywistego stanu budynku.

Inwentaryzację budowlaną przeprowadza się ”z natury”, tj. na podstawie pomiarów wewnętrznych i zewnętrznych budynku z uwzględnieniem stanu technicznego elementów budynku (zużycia materiałów). Inwentaryzację budowlaną przeprowadza się w budynkach nieposiadających projektów budowlanych.

Zobacz naszą nowoczesną Mapę Geoportal360

Kiedy jest potrzebna inwentaryzacja budowlana?

Inwentaryzacja budowlana jest niezbędna w przypadku przystąpienia do remontu budynku, opracowania przez projektanta projektu przebudowy budynku bądź zamiaru dobudowy do istniejących zabudowań dodatkowych pomieszczeń.

Inwentaryzacja budowlana może się również okazać przydatna w sytuacji wyceny domu niezbędnej dla celów zbycia nieruchomości czy wywłaszczenia, jak również w przypadku sporządzenia audytu energetycznego budynku, mającego na celu opracowanie wytycznych do przeprowadzenia termomodernizacji budynku.

Inwentaryzacja obiektu budowlanego jest także zalecana przy modernizacji, czy wyposażeniu danego obiektu w instalacje i media takie jak: media gazowe, elektryczne, systemy monitoringu i dozoru, czy systemy inteligentnych budynków.

Inwentaryzacja budowlana jest najczęściej przeprowadzana w budynkach starszych, nieposiadających aktualnych planów.

Dokumentacja inwentaryzacyjna budynku jest niezbędna w przypadku remontu budynku posiadającego status budynku zabytkowego, będącego na liście obiektów zabytkowych gminy bądź obiektu wpisanego do rejestru zabytków prowadzonego przez konserwatora zabytków.

Rozbiórka budynku o charakterze zabytkowym może być przeprowadzona tylko w przypadku otrzymania zgody od właściwych władz (konserwatora zabytków) po przedłożeniu stosownego wniosku wraz z dokumentacja obejmująca inwentaryzacje obiektu.

Kto może wykonać inwentaryzację budowlaną?

W zależności od celów, jakim ma służyć inwentaryzacja obiektu budowlanego, jej wykonanie może być powierzone osobie mającej praktyczną i podstawową umiejętność mierzenia, obliczania i rysowania obiektów budowlanych bądź osobie, która w myśl ustawy Prawo budowlane uzyskała jedną z wielu specjalności techniczno – budowlanych pozwalających na wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Jeżeli przeprowadzenie inwentaryzacji obiektu budowlanego ma być podstawą do wykonania projektu przebudowy bądź dobudowy do istniejącego obiektu dodatkowych pomieszczeń, inwentaryzację obiektu powinna przeprowadzać osoba posiadająca uprawnienia budowlane w zakresie projektowania.

Przemawia za tym przepis Art. 20 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, zgodnie z którym projekt budowlany powinien zostać wykonany w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

W myśl cytowanego przepisu, inwentaryzację budowlaną, która będzie podstawą do opracowania projektu przebudowy bądź rozbudowy obiektu budowlanego powinna sporządzić osoba posiadającą wiedzę i umiejętności techniczne w zakresie projektowania obiektów budowlanych.

Dodatkowo sporządzenie inwentaryzacji obiektu budowlanego przez projektanta – osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane, zapewni zgodność wykonania projektu technicznego obiektu z projektem zagospodarowania działki oraz wykonanie tych zadań z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (art. 5 ust. 1 pkt. 1-10).

W przypadku, gdy cel sporządzenia inwentaryzacji obiektu budowlanego nie jest połączony z projektowaniem, wówczas inwentaryzację może przeprowadzić osoba, niekoniecznie posiadająca uprawnienia budowlane z zakresu projektowania, może tę inwentaryzacje przeprowadzić każda inna osoba posiadająca podstawowe umiejętności z zakresu projektowania i budowy obiektów budowlanych.

Przeczytaj: Inwentaryzacja dendrologiczna (inwentaryzacja zieleni) – na czym polega?

Zakres inwentaryzacji budowlanej

Inwentaryzacja budowlana powinna być wykonana w formie operatu składającego się z części opisowej oraz części graficznej uzupełnionej zdjęciami fotograficznymi.

Część opisowa inwentaryzacji obiektu budowlanego powinna obejmować:

  1. Opis techniczny budynku, opis materiałów budowlanych, z których zostały wykonane poszczególne elementy budynku.
  2. Określenie lokalizacji geograficznej i lokalnej budynku.
  3. Podanie zajmowanej powierzchni działki i obiektu budowlanego.
  4. Wskazanie charakteru i rodzaju budynku (budynek mieszkalny, budynek gospodarczy).
  5. Określenie wysokości budynku.

Część kartograficzna inwentaryzacji obiektu budowlanego powinna obejmować:

  1. Graficzne rzuty działki w skali 1:500 z naniesionymi w jej obszarze obiektami budowlanymi z uwzględnieniem schodów, tarasów, ścieżek oraz innych obiektów typu śmietnik, szambo, studnia, ogrodzenie, podziemne i naziemne przyłącza oraz poziomy budynku z naniesionymi schodami.
  2. Graficzne rzuty w skali 1:50 lub 1:100 poszczególnych kondygnacji budynku z naniesionymi instalacjami elektryczną, gazową, wodną oraz innymi w przypadku ich występowania.
  3. Graficzne rzuty w skali 1:50 lub 1:100 dachu z uwzględnieniem, elementów więźby dachowej, przewodów kominowych i wentylacyjnych wraz ze wskazaniem sposobów odwodnienia dachu.
  4. Graficzne przekroje wszystkich kondygnacji z zaznaczeniem wysokości charakterystycznych punków takich jak: rzędnych posadzek, półpięter na klatkach schodowych, tarasów, dachu i kominów, występujących na działce studzienek oraz murków ze wskazaniem poziomu terenu.
  5. Wskazanie na szkicach graficznych punktów gniazd elektrycznych, przebiegu sieci gazowej i wodociągowej.

W przypadku inwentaryzacji elewacji obiektu budowlanego dokumentację graficzną budynku powinna uzupełniać dokumentacja. Dokumentacja fotograficzna powinna zostać wykonana aparatem cyfrowym o dużej rozdzielczości, umożliwiająca pokazanie tych elementów, które są uszkodzone, z przebarwieniami oraz wykwitami spowodowanymi działaniem warunków atmosferycznych.

Atutem dokumentacji inwentaryzacji obiektu budowlanego będą zdjęcia obejmujące cały obiekt budowlany ze szczególnym uwzględnieniem tych elementów obiektu, które będą wymagały naprawy – remontu bądź przebudowy.

Wykonane zdjęcia będą również dowodem i dokumentem pomocniczym w przypadku wystąpienia jakichkolwiek rozbieżności w opracowanej dokumentacji. Wskazanym jest, aby inwentaryzację obiektu budowlanego opracować i przedstawić w formie elektronicznej oraz w formie papierowej.

Sporządzenie inwentaryzacji obiektu budowanego można zlecić projektantowi bądź jednej z wyspecjalizowanych firm ogłaszających swoje usługi na portalach internetowych. Koszt wykonania inwentaryzacji obiektu budowlanego szacuje się na ok. 5-7 zł/1 m2.

Przeczytaj również: Pomiar elewacji budynku

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Zdjęcie: Pixabay.com

Geoportal360.pl

Posted by Joanna